Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego Akademii Morskiej W Gdyni
Uwaga! Z powodu przeprowadzanego generalnego remontu budynku Akademii Morskiej, Planetarium ZAWIESZA działanie, aż do odwołania. Termin wznowienia działalności zostanie ogłoszony na niniejszej stronie, szczegółowych informacji udzieli Państwu sekretariat Fundacji - tel: (058)620 92 18
Za wszelkie utrudnienia serdecznie przepraszamy.
Informacja ogólna
Planetarium im. A. Ledóchowskiego stanowi odrębną budowlę w kompleksie budynków Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni, wznoszoną w latach 1971-1978 i po zainstalowaniu urządzeń symulacyjnych oddane do użytku 14 października 1979 roku.
Planetarium wybudowano głównie z myślą o utworzeniu laboratorium astronawigacji dla studentów ówczesnej Wyższej Szkoły Morskiej. Przewidziano również możliwości prowadzenia działalności popularyzatorskiej dla mieszkańców Trójmiasta, grup wycieczkowych i turystów oraz prowadzenie lekcji astronomii dla uczniów trójmiejskich szkół.
Od maja 2006r. ponownie udostępniamy Państwu planetarium i proponujemy interesujące seanse dla miłośników astronomii, popularnonaukowe poszerzające wiedzę na temat otaczającej nas przestrzeni kosmicznej dla uczestników w każdym wieku oraz seanse dla młodzieży szkolnej, ułatwiające naukę fizyki i astronomii w zakresie objętym programami nauczania tych przedmiotów w szkołach.
Wyposażenie planetarium
Centralną częścią planetarium jest sala projekcyjna z wygodnymi miejscami siedzącymi dla 44 osób, urządzona pod kopułą o średnicy 8 m. Na obrzeżach kopuły naniesiono modele sylwetek charakterystycznych budowli Trójmiasta i szczegółów topograficznych linii brzegowej odzwierciedlających rzeczywisty obraz okolicy widoczny dla obserwatora ze środka Zatoki Gdańskiej.
Podstawowe wyposażenie planetarium stanowi urządzenie ZKP-1(Zeiss Kleine Planetarium), wyprodukowane przez zakłady Zeiss w Jenie (Niemcy).
Dzięki zamontowanym licznym rzutnikom i wykorzystaniu wielu przeźroczy urządzenie umożliwia projekcję m. in.:
- 4.850 gwiazd od 1 do 5 wielkości gwiazdowej,
- 6 kół wielkich: południk lokalny (miejscowy), równik niebieski, ekliptyka, horyzont, koło godzinowe, koło wierzchołkowe,
- Drogi Mlecznej,
- ruchu satelity po dowolnej orbicie,
- 38 konturów gwiazdozbiorów,
- Słońca, przeciwsłońca, Księżyca oraz 5 planet naszego Układu Słonecznego.
Urządzenie ma możliwość symulacji ruchu dobowego prostego i wstecznego oraz zmiany szerokości geograficznej obserwatora w zakresie od równika Ø=00 do bieguna północnego Ø=900 . Symulacja ta pozwala na wyjaśnienie i demonstrację zjawisk dnia i nocy polarnej oraz różnic w trwaniu świtu i zmierzchu dla różnych szerokości geograficznych. Ponadto jest możliwa analiza amplitudy wschodów i zachodów Słońca, przechodzenia ciał niebieskich przez południk lokalny oraz identyfikacja wizualna gwiazd.
W niedalekiej przyszłosci uzupełnieniem wyposażenia planetarium będą komputery ze specjalistycznym oprogramowaniem symulacyjnym licznych zjawisk astronomicznych, projektory multimedialne i urządzenia nagłośniające, urządzenia projekcyjne, filmy dokumentalne i popularnonaukowe. Do Państwa dyspozycji jest również dobrze wyposażona sala wykładowa dla ok. 30 słuchaczy, szatnia i zaplecze sanitarne.
Możliwości prezentacji zjawisk astronomicznych
Planetarium jest doskonale przygotowane do prowadzenia lekcji z wybranych zagadnień z fizyki i astronomii przewidzianych w programach nauczania tych przedmiotów w szkołach ponadpodstawowych.
Możliwe są m.in.: prezentacje:
- rzeczywistego obrazu nieba w dowolnym czasie z dowolnego miejsca położonego na półkuli północnej,
- zjawisk astronomicznych związanych z dobowym ruchem obrotowym Ziemi,
- zjawisk charakterystycznych dla astronomicznych pór roku,
- zjawisk związanych z ruchem planet i Księżyca,
- ruchu sztucznego satelity Ziemi po dowolnej orbicie,
- podstawowych linii i płaszczyzn do wyznaczania współrzędnych na sferze niebieskiej, obliczeń astronomicznych i astronawigacyjnych,
- prezentacji poszczególnych gwiazdozbiorów i Drogi Mlecznej.
Prezentacje mogą być uzupełniane popularno-naukowymi prelekcjami na temat aktualnych zjawisk astronomicznych (zaćmienie Słońca, Księżyca, planet, pojawiania się komet, rojów meteorów i innych ciał niebieskich), historii astronomii i najnowszych odkryć naukowych w tej dziedzinie nauki, projekcjami filmów popularno-naukowych i dokumentalnych, animacjami komputerowymi lotów statków i sond kosmicznych, możliwościami wykorzystania i zagospodarowania przestrzeni kosmicznej oraz wykorzystania astronomii w nawigacji morskiej.
Wszystkie prezentacje są prowadzone przez nauczycieli akademickich z dyplomami oficerów Polskiej Marynarki Handlowej.
Projekcje filmowe oraz animacje komputerowe możemy Państwu prezentować dzięki współpracy naszego planetarium z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii i z podobnymi planetariami w Polsce, w szczególności z planetarium w Toruniu i Chorzowie.
Zgłoszenia zapotrzebowania na projekcje i rezerwacje seansów
Zapraszamy Państwa codziennie na seanse rozpoczynające się w godzinach
1100, 1200, 1300 - w dniach od poniedziałku do piątku
1200 i 1330 - w soboty
1215, 1315 i 1415 - w niedziele
oraz w innych terminach po wcześniejszej rezerwacji miejsc dla co najmniej 22 osobowych grup.
Bilety w cenach:
- 5 zł od osoby dla dzieci, młodzieży szkolnej, studentów i zorganizowanych grup
- 7 zł od osoby dla pozostałych uczestników pokazów
można nabywać w kasie planetarium lub dokonywać przedpłat na rachunek bankowy Fundacji Rozwoju WSM w Gdyni:
Bank BPH S.A. O/Gdynia
47 1060 0076 0000 4017 3002 7350
Uwaga! Z powodu przeprowadzanego generalnego remontu budynku Akademii Morskiej, Planetarium ZAWIESZA działanie, aż do odwołania. Termin wznowienia działalności zostanie ogłoszony na niniejszej stronie, szczegółowych informacji udzieli Państwu sekretariat Fundacji - tel: (058)620 92 18
Za wszelkie utrudnienia serdecznie przepraszamy.
Jak do nas trafić?
Nasze planetarium jest położone w centrum Gdyni, w uroczej scenerii portu żeglarskiego (Gdyńska Marina) z przepięknym widokiem na Zatokę Gdańską, nieopodal nabrzeża przy którym cumują opromienione sławą największe polskie żaglowce: statek muzeum 'DAR POMORZA' i 'DAR MŁODZIEŻY' - statek szkolny Akademii Morskiej.
Cumuje tutaj także muzealny okręt wojenny 'Błyskawica' i zawijają największe statki wycieczkowe świata, których w sezonie gościmy ponad 120.
W Gdyni, najmłodszym i najnowocześniejszym dużym mieście w Polsce, nasze planetarium jest jedną z większych atrakcji turystycznych. Zachęcam Państwa do odbycia w nim interesującej i niepowtarzalnej wyprawy do gwiazd.
W nadchodzącym sezonie0letnim w 2007 roku oraz w roku szkolnym 2007/2008 na seansach w naszym planetarium oferujemy atrakcyjne projekcje i animacje komputerowe, spośród których z pewnością wybiorą Państwo coś dla siebie.